Radio Rzeszów o drzeworytach płazowskich – dziedzictwie ziemi lubaczowskiej

O dawnej sztuce ludowej Ziemi Lubaczowskiej mogliśmy usłyszeć w niedzielę, 30 sierpnia 2020 r., na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Pani redaktor – Iwona Piętak odwiedziła twórcę – pana Józefa Lewkowicza w jego pracowni drzeworytu. Do spotkania dołączyli członkowie Stowarzyszenia pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej – Anna Serkis Wojtowicz i Grzegorz Ciećka, którzy wspierają projekt reaktywacji i wskrzeszenia dawnych warsztatów sztuki ludowej istniejących w powiecie lubaczowskim.

Słuchacze Radia Rzeszów usłyszeli o wartościowej i najstarszej technice graficznej jaką jest drzeworyt. W Płazowie, wsi położonej około 14 kilometrów od miejsca zamieszkania pana Józefa Lewkowicza, powstawały święte obrazki – odbitki drzeworytniczych klocków, które kolejno rodzina Kostrzyckich sprzedawała na jarmarkach lub odpustach. Proces tworzenia drewnianych rytów w drewnie był niezwykle mozolny i wymagał mistrzowskiej ręki. Jedna pomyłka, źle pchnięte dłuto czy nóż powodowały nieodwracalne błędy na drewnianym klocku, a co za tym idzie – papierowej lub tkanej odbitce. Ta metoda ilustrowania została wyparta przez wprowadzenie łatwiejszych metod odbijania obrazów – oleografii (obrazy odbijano od gładkich kamieni bądź płyt pokrytych kredą lub tłustym tuszem), chromolitografii (każdy kolor na wielobarwnej odbitce uzyskiwany był z innej płyty litograficznej) i innych łatwiejszych w wykonaniu technik.

Więcej o historii, specyfice pracy przy drzeworycie i samym projekcie wspartym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego usłyszeć można z audycji radiowej na stronie Radia Rzeszów – aby odsłuchać kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.