Pierwsza odbitka nowego drzeworytu. Wernisaż wystawy „Drzeworyt płazowski i nie tylko Józefa Lewkowicza” w MDK u Lubaczowie

26 listopada Miejski Dom Kultury im im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie miał przyjemność powitać Józefa Lewkowicza z kolekcją klocków drzeworytniczych i odbitek dotychczas wykonanych drzeworytów płazowskich. Wernisaż rozpoczął dyrektor MDK – Andrzej Kindrat, sylwetkę pana Józefa Lewkowicza przedstawiła kurator wystawy – pani Aleksandra Hojdak. Kolejno na temat współpracy z twórcą, reaktywacji dawnej sztuki ludowej jaką jest drzeworyt, historii i promocji drzeworytu płazowskiego wypowiedzieli się członkowie stowarzyszenia Tegit et ptotegit – grafik, fotograf, animator kultury Anna Serkis-Wojtowicz (autorka strony www.kronika.ziemialubaczowska.pl) oraz regionalista i kolekcjoner – Grzegorz Ciećka (autor strony www.drzeworyt.ziemialubaczowska.pl).

Artysta zaprezentował swój nowy, autorski drzeworyt z wizerunkiem św. Jana Pawła II i opowiedział o znaczeniu postaci papieża dla niego i innych. Wszyscy z zachwytem obserwowali proces tworzenia nowej odbitki. Józef Lewkowicz prócz portretu papieża wyrytował w drewnie symbole odnoszące się do postaci świętego, ornamenty płazowskie oraz prośbę do świętego w formie litanijnej:

„Św. Janie Pawle II wstawiaj się za nami”

Moment przeniesienia obrazu z drewnianej matrycy był na tyle wzniosły, a postać widniejąca na drzeworycie Józefa Lewkowicza tak obecna i władna, że wspomnienie tego wydarzenia  i samego drzeworytu przynosi na myśl ważną prośbę, a zarazem modlitwę św. Jana Pawła II:

„Niech zstąpi Duch Twój (Boże) i odnowi oblicze ziemi”

-słowa jakże wzniosłe, niezwykle mocne i bardzo aktualne!

WYSTAWA POTRWA od 26.11.2021 do 12.12.2021 r

Podczas finisażu wystawy, który rozpocznie się w niedzielę (12.12.21 r.) o godzinie 17:00 pan Lewkowicz zaprosi nas na prezentację kolejnego autorskiego klocka drzeworytniczego i pierwszej odbitki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.