DRZEWORYT jako obraz Roztocza – powrót drzeworytu do Płazowa!

Wielkie wydarzenie miało miejsce w niedzielę 23 października 2022 roku. Drzeworyty płazowskie (reprodukcje Józefa Lewkowicza) ponownie zawitały w Płazowie – miejscu gdzie w XIX wieku istniała drzeworytnia rodziny Kostrzyckich. Oryginalne drzeworyty z Płazowa, jak wiadomo są do zobaczenia w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (drewniane klocki i wykonane przez MEK odbitki).

Dzięki wystawie drzeworytów organizowanej przez lokalną grupę Drzeworytników z Roztocza mieszkańcy dawnego miasta królewskiego, jakim był Płazów, mogli odświeżyć sobie pamięć o niezwykłym dziedzictwie kulturowym jaki stanowią drewniane matryce i drzeworytnicze odbitki Kostrzyckiego Mateusza i Macieja. Niektórzy goście wernisażu usłyszeli o tym zabytki sztuki  pierwszy raz. Organizatorzy wydarzenia (Anna Serkis- Wojtowicz i Grzegorz Ciećka) oraz sam twórca drzeworytnik – Jozef Lewkowicz przybliżyli podczas wydarzenia historię drzeworytnictwa i wielką wartość dla lokalnej kultury. Zarówno Oni jak i uczniowie Pana Lewkowicza mają nadzieję, że lokalna społeczność mocniej zainteresuje się swoją historią, a w płazowskiej starej szkole bądź innym ciekawym miejscu w Płazowie powstanie nowa drzeworytnia.

Autor reprodukcji drzeworytów płazowskich podsumował swoją wypowiedź tym, iż powrót tego drzeworytu na rodzime ziemie sprawił, iż Płazów znowu stał się miastem królewskim.

Mistrz drzeworytnictwa- Józef Lewkowicz; fot. Anna Serkis Wojtowicz

Mistrz drzeworytnictwa- Józef Lewkowicz; fot. Anna Serkis Wojtowicz

Wystawę reprodukcji drzeworytów płazowskich autorstwa Józefa Lewkowicza uświetniły kreatywne i misternie wykonane drzeworyty uczniów Mistrza. Wśród wystawionych prac znalazły się także autorskie drzeworyty Józefa Lewkowicza – Pieta, Kuszenie w Raju Adama i Ewy, portret św. Jana Pawła II oraz pieczęć Pana Józefa – wyrytowany w drewnie napis przyozdobiony motywami roślinnymi i innymi symbolami zaczerpniętymi z drzeworytów płazowskich.

W kolekcji drzeworytów uczniów Józefa Lewkowicza znalazły się prace: Jagody i Błażeja Kostrzyckich (6 pokolenie Kostrzyckich, dwanych drzeworytników), Natalii i Tymoteusza Bochen, Antoniny, Ignacego, Aleksandry Kołodziej, Rozalii Cencora, Anny Krzemińskiej, Katarzyny Petrykowskiej, Renaty Polczak, Kamila Polczak, Arkadiusza Bochen, Grzegorza Ciećki i Anny Serkis-Wojtowicz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.