Biblioteka Publiczna w Jarosławiu wystawia drzeworyty z kolekcji płazowskiej Józefa Lewkowicza

29 marca 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu miał miejsce kolejny wernisaż drzeworytu płazowskiego w wykonaniu Józefa Lewkowicza. 14 wiernie odwzorowanych w drewnie matryc płazowskich z kolekcji należącej do Muzeum Etnograficznego  Krakowie oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu podziwiało wielu uczniów, nauczycieli grafiki i innych przedmiotów artystycznych z dwóch jarosławskich szkół średnich : Liceum Plastycznego (www) oraz Zespół Szkół Innowacyjnych (www, FB). O historii drzeworytów z warsztatu Kostrzyckich i artyście ludowym Józefe Lewkowiczu opowiedziała animator kultury, grafik, fotograf – Anna Serkis-Wojtowicz.

Artysta po kolei tłumaczył etapy pracy przy tworzeniu drzeworytów począwszy od przygotowania deski, stworzenia rysunku, skończywszy na wytworzeniu odpowiedniej farby (według starych lub nowych receptur w zależności od zapotrzebowania) oraz nauczył uczestników jak tworzyć odbitki na papierze. Goście wernisażu mogli więc samodzielnie wykonać odbitkę z matrycy Józefa Lewkowicza. Biblioteka Publiczna w Jarosławiu odbitki płazowskie Józefa Lewkowicza pięknie wyeksponowała na przestrzennej sali wśród często przeglądanych książek.

Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2023 roku. Zapraszamy!

 

Uczniowie z kierunku Technik Fotografii i Multimediów przygotowali krótki film ze spotkania z Józefem Lewkowiczem, który opublikujemy niebawem.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia poniżej (fot. Anna S.-Wojtowicz, Zespół Szkół Innowacyjnych):

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.