O TWÓRCY

Pan Józef to rodzimy mieszkaniec Nowego Sioła. Jego pasją od wielu lat jest rękodzieło. Każdą wolną chwilę poświęca rzeźbie w drewnie i kamieniu. W okresie zimowym tworzy bożonarodzeniowe szopki, a wiosną Wielkanocne Palmy i pisanki metodą drapaną (rytową) oraz batikową. Pan Józef należy od wielu lat do Stowarzyszenia Twórców Sztuki w Lubaczowie stąd część jego dzieł podziwiać można w Galerii Sztuki przy ul. Rynek 25 w Lubaczowie.

fot. Anna Serkis – Wojtowicz

Wrodzony talent

Już w szkole podstawowej nauczyciele plastyki i techniki podziwiali go za pomysłowość i staranność. Brak możliwości pójścia do szkoły plastycznej, został mu w pewien sposób zrekompensowany w wojsku, gdzie ujawnił swój talent malując chusty żołnierskie. Zatrudniona w jednostce zawodowa plastyczka, dostrzegła jego talent i to zapoczątkowało ich współpracę. Wspólnie dekorowali sale na różne imprezy okolicznościowe i wykonywali kilkumetrowe malowidła ścienne. Dzięki niej, Pan Józef, mógł podszkolić się w malowaniu portretów, pejzaży i malowaniu na szkle.

Rzeźba z potrzeby serca

Pan Józef w swoich pracach podejmował się różnej tematyki, począwszy od wizerunków sacrum, poprzez rzeźby związane z myślistwem po różnego typu ozdobny (kwiaty, postacie afrykańskie), zdobione naczynia i wiejskie scenerie. Dla najmłodszych z drewna tworzył ruchome zabawki, ręcznie malowane ptaszki, motyle i popychaczki na kółkach. Co roku, Pan Józef, rzeźbi również oryginalne szopki Bożonarodzeniowe i rzeźby kolędnicze (wykonał np. nagrodzoną maskę turonia).

Patrząc na to, jak Pan Józef rzeźbi, zauważyć można jego niezwykłe wyczucie poparte dużym doświadczeniem. W przydomowej pracowni powstają również monumentalne dzieła w kamieniu, takie jak bożonarodzeniowa szopka (postaci Józefa, Marii i dzieciątka Jezus w żłobie) zdobiąca w okresie świąt pobliski kościół (dawną cerkiew) czy postać Niepokalanie Poczętej NMP.

Innym, cenionym przez twórcę dziełem było popiersie Konstantego Rojowskiego – uczestnika powstania listopadowego i założyciela szpitali powstańczych w Cieszanowie i Nowym Siole. Uroczyste odsłonięcie rzeźby umieszczonej przy Szkole Podstawowej w Cieszanowie miało miejsce w maju 2019 roku (Fotorelacja z wydarzenia: elubaczow.com)

KAMIENIARKA BRUŚNIEŃSKA

Obecnie twórca pracuje nad postacią matki Bożej, na zlecenie jednego z kościołów i nad swoim autorskim pomysłem – odtworzeniem XIX-wiecznych figur nagrobnych dawnych kamieniarzy bruśnieńskich. Jedną z pierwszych reprodukcji rzeźb bruśnieńskich Pana Józefa udało mi się sfotografować:

Józef Lewkowicz – reprodukcja rzeźby z warsztatu kamieniarskiego z Brusna Starego

Prace Pana Józefa prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Lubaczowie, Dzikowie, Cieszanowie, Wielkich Oczach, Rzeszowie, Przemyślu oraz za granicą, we Włoszech na „Expo – Piza” w 2006 roku , na Węgrzech i wspomnianej Słowacji. Jedna z rzeźb została doceniona i wystawiona również na najważniejszej cyklicznej imprezie na Podkarpaciu – Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. A. Rząsy w Zakopanem.

„Jedynym sposobem, by dokonać czegoś wielkiego jest kochać to, co się robi”
Józef Lewkowicz

Drzeworyt płazowski

Końcem 2019 roku Pan Józef z wielkim zainteresowaniem przystąpił do odtworzenia dawnej sztuki rzemieślniczej, najstarszego typu grafiki ludowej, wyróżniającej rzeźbiarzy z Płazowa – wsi w powiecie lubaczowskim.

W myśl ożywienia dawnego rytu w desce, Pan Józef wykonał już reprodukcję drzeworytu z 1830 roku z świętym Antonim Padewskim z Radecznicy, drzeworyt św. Kazimierza oraz zabytkową cerkiew pw. św Paraskewy w Radrużu z XVI wieku.

Fot. Anna Serkis – Wojtowicz
fot. Anna Serkis – Wojtowicz
Fot. Anna Serkis – Wojtowicz
Fot. Anna Serkis – Wojtowicz

opracowanie: Anna Serkis-Wojtowicz